Македонија на 94то место на листата на среќни држави

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Според Светскиот индекс на среќата, четврта година по ред, Финска е прогласена за најсреќната држава на светот. За разлика од изминатите 8 години, новиот извештај вклучува и истражување како државите се справуваа со пандемијата на коронавирусот.

На врвот на листата без поголеми промени, па зад Финска се пласираа Данска, Швајцарија, Исланд и Холандија. Сите скандинавски држави се меѓу првите 10.

Македонија се најдува на далечното 94. место на листата која опфаќа 150 земји.

Истражувачите велат дека не е изненадување што Финска успеа да го зачува врвот, зашто таа секогаш котирала високо кога станува збор за заемна доверба. Таа се смета за еден од главните фактори кои помагаат да се заштитат животи и егзистенција во времето на пандемија.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи