Стефоска ќе бара одземање на ингеренциите на Охрид и Струга

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Mинистерката за култура, Ирена Стефоска вели дека општините Охрид и Струга немаат волја за заштита на светското природно и културно наследство впишано во УНЕСКО.

„Оттаму, ќе иницирам пред Владата да се разгледа можноста за одземање на ингеренциите на овие општини. Во делот на надлежностите на Министерството за култура, на одговорност ќе бидат повикани Завод за заштита и Музеј Охрид како и Управата за заштита на културното наследство“, пишува министерката на Фејсбук.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи