53 нови случаи во Прилеп и двајца починати

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 3.566 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19 во:

 

-Скопје 465

-Прилеп 53

-Куманово 52,

-Велес 48

-Кавадарци 43

-Гостивар 38

-Неготино 37

-Тетово 36

-Битола 35

-Охрид 33

-Штип 30

-Гевгелија 23

-Кочани 16

-Крива Паланка 10

-Кичево 9

-Валандово 8

-Струмица и Радовиш по 7

-Берово, Богданци и Демир Капија 6

-Ресен, Дебар, Пробиштип и Виница по 4

-Струга, Крушево и Демир Хисар по 3

-Свети Николе, Делчево и Македонски Брод по 2

 

Пријавено е вкупно 21 починато лице, на возраст од 50 – 90 години и тоа: 6 пациенти од Скопје, три починати лица од Велес, по две починати лица од Прилеп, Охрид, Струга и Гевгелија, и по 1 починато лице од Куманово, Гостивар, Струмица и Ресен. Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 711 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 264

-Прилеп 72

-Тетово 44

-Охрид 40

-Гостивар 33

-Куманово и Битола по 32

-Велес 29

-Струга 26

-Струмица 23

-Штип и Крива Паланка по 17

-Кочани и Гевгелија по 14

-Берово 13

-Крушево и Богданци по 6

-Кичево, Свети Николе и Пробиштип по 4

-Радовиш и Делчево по 3

-Кавадарци, Ресен, Валандово и Пехчево по 2

-Виница, Кратово и Демир Хисар по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 582.489 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 117.437, бројката на оздравени пациенти е 99.837, на починати е 3.424, а бројот на активни случаи изнесува 14.176.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи