70 нови случаи во Прилеп, 4-ица починати

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Министерството за здравство информираше дека се регистрирани нови 1.299 нови случаи на КОВИД-19 и тоа : 672 во Скопје, 70 во Прилеп, 62 во Куманово, 47 во Битола, 44 во Велес, 43 во Охрид, 38 во Кавадарци, 36 во Неготино, 34 во Гостивар, 32 во Тетово, 30 во Струмица, 21 во Кочани, 20 во Штип, 18 во Кичево, 17 во Гевгелија, 16 во Св. Николе, 13 во Радовиш, 12 во Ресен и 11 во Струга.

Во Валандово се регистрирани девет нови случаи на КОВИД-19, осум во Берово, по седум во Крива Паланка и Богданци, шест во Пробиштип, по пет во Делчево и Македонски Брод, по четири во Виница и Крушево, три во Демир Хисар и Дојран, и по еден случај во Дебар и Кратово.

Од МЗ исто така информираат дека пријавени се  вкупно 24 починати лица, на возраст од 35 – 82 години и тоа седум пациенти од Скопје, пет од Кавадарци, четири од Прилеп, две од Гевгелија и по едно починато лице се регистрира од Тетово, Велес, Кочани, Кичево, Ресен и Радовиш. Сите пријавени се починати во болнички услови.

Регистрирани се 413 оздравени пациенти, и тоа 113 од Кавадарци, 67 од Скопје, 62 од Неготино, 36 од Прилеп, Куманово – 21, Велес – 18, Тетово, Штип, Битола, Струмица и Кочани – 11, Гостивар и Гевгелија – по 9, Демир Капија – 5, Свети Николе и Делчево – по 3, Ресен, Валандово, Богданци и Кратово – по 2, Радовиш, Пробиштип, Виница и Демир Хисар – по 1.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 118.736, бројката на оздравени пациенти е 100.250, на починати е 3.448, а бројот на активни случаи изнесува 15.038“, се вели во соопштението на МЗ.

Досега во земјата се направени вкупно 587.546 тестирања на Ковид-19, а во последните 24 часа се направени 5.057 тестирања.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи