Колку и во која мера кафеаната има своја култура – места на збиралишта и места на создавање

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Колку значајни дела се напишани во она што денес го нарекуваме кафеана? Места на збиралишта, но и места на создавање. Колку кај нас кафеаната во денешно време пружа такви услови? Како денес се гледа на кафеаната? Дали е таа само декор?

Цели човечки драми се имаат случувано во кафеана: бракови, колкаво ќе биде нашето семејство, заљубеност итн. Неверојатни суптилни и емотивни моменти.

Слушнете го разговорот во далечната 1973 на неколку културни дејци:  Глигор Чемерски, Живко Поповски, Јован Павловски и Радован Раѓеновиќ кои разговараат за културата на кафеаната во емисија на Телевизија Скопје.

„Кафеаната е извонредна можност за бегство на човекот. Бегство од едни норми на однесување, бегство од обврски – професионални, општествени, семејни“ – кажува еден од културните дејци.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи