Груби и во Тирана ќе разговара за пописот во Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

По одржаните средби во Приштина, првиот вицепремиер Артан Груби денес и утре ќе престојува во Тирана, каде една од темите на разговор ќе биде и попишувањето на дијаспората.

„Тема на разговор на состаноците ќе биде билатералната соработка, европската интеграција, пандемијата и процесот на Попис во Република Северна Македонија“, се вели во соопштението од неговиот кабинет.

Груби на својот профил на Фејсбук се пофали со успехот што се постигнува на пописот во дијаспората, укажувајќи дека благодарејќи на мобилизацијата бил прифатен апелот на влијателните Албанци и само во изминатиот ден биле регистрирани 23.000 државјани што живеат во странство. Со тоа, бројката на лица од дијаспората што се попишале надмина 120.000.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи