Пописот задолжителен, за одбивање попишување казна 300 евра

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Учеството во пописот е задолжително. За поттикнување бојкот ќе има кривично гонење, а оние кои ќе одбијат да се попишат ќе се казнуваат прекршочно со парични казни до 300 евра, соопшти владиниот портпарол Душко Арсовски на попладневната прес-конференција.

Уште еднаш денеска од Владата на Македонија стигна пораката дека одложувањето на пописот не е опција и тој ќе се спроведе од 1 до 21 април.

„Во однос на безбедноста уште еднаш ќе повториме дека стандардите за заштита се највисоки и во целост ги штитат граѓаните и попишувачите и тука не треба да постои никаква дилема, граѓаните ќе бидат заштитени. Пописот се спроведува и ќе се спроведе целосно безбедно по сите стандард“, рече Арсовски.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи