6 починати во Прилеп и 32 нови случаи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 1.682 тестирања, а регистрирани се 457 нови случаи на КОВИД-19 во:

 

-Скопје 198

-Прилеп 32

-Куманово 30

-Охрид 29

-Велес 25

-Кавадарци 24

-Штип 17

-Тетово 16

-Гевгелија 15

-Гостивар 13

-Струмица и Кочани по 9

-Струга, Неготино, Свети Николе, Македонски Брод, Виница по 5

-Пробиштип 3

-Кичево, Крива Паланка, Радовиш и Богданци по 2

-Ресен, Дебар, Берово и Кратово по 1

 

Пријавени се вкупно 30 починати лица, на возраст од 50 – 84 година и тоа: 8 пациенти од Скопје, од Прилеп – 6, од Битола и Охрид – по 3 починати, од Кочани и Демир Капија – по 2 и по едно починато лице е пријавено од Куманово, Тетово, Велес, Струга, Неготино, и Радовиш. Сите пријавени се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 700 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 291

-Кавадарци 52

-Неготино 42

-Охрид 38

-Велес 36

-Прилеп 35

-Куманово 26

-Крива Паланка 25

-Гостивар 23

-Гевгелија 18

-Битола 15

-Струга 14

-Струмица 13

-Кочани 11

-Богданци 10

-Тетово 8

-Берово 7

-Штип, Радовиш и Демир Капија по 5

-Пробиштип и Валандово по 4

-Свети Николе и Кратово по 3

-Демир Хисар 2

-Кичево, Ресен, Виница, Крушево и Македонски Брод по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 591.958 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 119.828, бројката на оздравени пациенти е 101.474, на починати е 3.503, а бројот на активни случаи изнесува 14.851.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи