„Брако” го промовира првото возило на водороден погон во Европа – Македонија не може да го користи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Компанијата „Брако“ денеска ја промовира еколошката машина за одржување на хигиена во урбани средини под брендот „Грин машинс“ ГМ500Х2, која работи на водород, а е прва од овој вид во Европа.

Сепак, новото еколошко возило не може да се употребува за чистење на улиците во Македонија, бидејќи кај нас нема хидрогенска инсталација.

„Брако“ во моментов во соработка со Машинскиот факултет работи на развивање на уште дополнителни пет нови возила кои ќе бидат промовирани во наредниот период.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи