Дело на Бенкси продадено за околу 20 милиони евра, парите наменети за здравството

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Дело на британскиот уличен сликар, кој се потпишува како Бенкси, е продадено денеска на аукција за речиси 20 милиони евра, а парите се наменети за здравствениот систем на Велика Британија, кој се бори против коронавирусот.

Сликата „Game Changer“, која првично е проценета меѓу 2,5 и 3,6 милиони фунти, е продадена за 16,75 милиони фунти (19,45 милиони евра), соопшти аукциската куќа Кристи, а парите би требало да отидат кај целиот персонал на британската здравствена служба НХС.

Сликата од мај 2020 година виси во ходникот на болницата во Саутемптон. На неа е прикажано момче кое во раката држи кукла-медицинска сестра со маска и капа на супер-херој, додека во корпата покрај него лежат кукли Супермен и Бетмен.

Бенкси во порака до вработените во болницата пред околу една година напиша: „Благодарам за сѐ што правите“. Тој изрази надеж дека сликата ќе го „осветли“ местото „иако е само црно-бела“. Уште тогаш се знаеше дека сликата ќе биде дадена на аукција за да се соберат пари за НХС.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи