До 31ви март ќе се знае дали матурантите ќе добијат дополнителни испитни сесии

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Бленди Ходаи, лидерот на Средношколскиот сојуз за „Слободен печат“ вели дека до 31ви март ќе се знае дали матурантите ќе добијат дополнителни испитни сесии за полагање на матурата.

Сојузот од Министерството за образование и наука побара оние матуранти во јуни, кога се закажани матурските испити, доколку бидат во изолација во редовниот термин за полагање поради Ковид-19 да добијат шанса за полагање во нов термин.

„Наш предлог е, покрај редовната сесија, да има и втора сесија, од 27ми јуни до 30ти јуни 2021, како и трета испитна сесија во август, од 11ти август до 13ти август 2021“, вели Бленди.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи