Најстарото дрво во светот годинава полни 4851 година

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Сите дрвја имаат различен животен век. Во просек, дабот живее 800 години, борот 600 години, аришот 400, јаболкото 200, дуњата околу 50 години.

Кое е најстарото дрво на Земјата? И колку години има?

Метузалем (англ. Methuselah) е долговечен бор (Pinus longaeva) кој е наоѓа во Белите Планини во Калифорнија. Ова е најстариот жив организам со старост од 4851 година (до 2021) и најстарото самостојно дрво на светот.

Именувано е по Метузалем, библискиот лик за кој се вели дека живеел 969 години. Ова дрво се наоѓа во таканаречената „Шума на древните“ (Forest of Ancients), поточно во Метузалемовиот корија на надморска височина од 2.900–3.000 м. Неговата точна местоположба се држи во тајна за истото да може да се зачува од вандализам, а координатите кои се познати се однесуваат на туристичкиот центар „Метузалемова корија“. Тие не се откриваат за да се одржи растението во живот. Штом сите ја знаат локацијата, луѓето ќе почнат масовно да доаѓаат во шумата, да се сликаат со позадината на Метузалах, да оставаат ѓубре зад себе, да го поправаат вандализмот, што ќе доведе до уништување на екосистемот и смрт на најстарите растенија на Земјата. Во врска со ова, останува само да се погледнат фотографиите што биле објавени во разни публикации и Интернет од луѓе кои некогаш го виделе најстариот бор со свои очи и го снимиле на фотографии. Можеме само да претпоставиме што придонесе за долговечноста на дрвото, бидејќи просечното времетраење на боровите е 400 години.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи