„Необична веридба“- драма на драмската секција „Слободно Театарче“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Драмската секција „Слободно Театарче“ при СОУ Ѓорче Петров Прилеп, зеде учество на МАССУМ 2014, каде одигра своја доза на хумор во Крушево, 4 Мај 2014 година.

Денот кога еден од членовите на семејството треба да замине во друго семејство. Или пак народната:

,,Кога пиленцето ќе порасне и ќе одлета од гнездото, за да си направи само свое гнездо”.

Така и во едно ,,типично македонско традиционално” семејство, дојде денот кога сите се подготвуваат за официјално да ја предадат својата единствена и најсакана ќерка и внука на својот избраник.

Но, сета ситуација добива кулминација кога избраникот ќе биде од далеку, преку ,,големата бара”, и кога најстарите во семејството ќе сакаат да командуваат со ситуацијата? Меѓу генерациски јаз и дилеми, тврдоглавост и досетливост, а и комшиска љубопитност. Од сета мешаница настанува. . .  “НЕОБИЧНА ВЕРИДБА”.

Сценариото е на Филип Стојаноски, под менторство на професорката Билјана Тинтоска.

Улогите ги толкуваат: Филип Стојаноски, Мартина Јованоска, Андреј Ристески, Тамара Илиоска, Магдалена Димоска, Борјан Јовановски, Кристијан Војнески, Филип Сталески и Андреј Јованоски.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи