ЕУ го усвои извештајот за Македонија – не помина амандманот за „провокативното однесување на Бугарија“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Европскиот Парламент со 558 гласови за, 70 против и 59 воздржани го усвои извештајот за напредокот на Македонија во евроинтегративниот процес. Извештајот ги поздравува напорите на Македонија во реформите за членство во ЕУ и ги охрабрува Скопје и Софија да изнајдат взаемно прифатливо решение.

Известувачот за Македонија, Илхан Ќучук го поздрави фактот што Северна Македонија продолжила со реформите и покрај пандемијата од ковид-19.

„Се надевам дека Македонија и Бугарија ќе продолжат со дијалогот за нерешените билатерални прашања за да постигнат одржлив резултат. Постигнување компромис за акциски план со конкретни мерки, чија имплементација би се проценувала редовно согласно Договорот за пријателство, би го рестартирало процесот и би му овозможило на Советот да ја свика првата меѓувладина конференција што е можно поскоро“, изјави Ќучук.

Амандманот на Социјалдемократите и Зелените преку кој се осудуваше провокативната реторика на Бугарија кон Македонија не помина поради блокада на европратениците од Европската народна партија и Европските конзервативци.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи