89 новозаразени и двајца починати од корона во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 4.277 тестирања, а регистрирани се 1.422 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 618

-Куманово 94

-Прилеп 89

-Велес 76

-Тетово 63

-Гостивар 54

-Кавадарци 53

-Битола 50

-Штип 39

-Гевгелија 38

-Охрид 33

-Струмица 27

-Неготино 26

-Кочани 22

-Кичево 17

-Струга 13

-Ресен 12

-Пробиштип 10

-Дебар, Берово и Свети Николе по 9

-Крива Паланка и Радовиш по 8

-Валандово 7

-Богданци и Демир Капија по 6

-Македонски Брод и Пехчево по 5

-Виница и Делчево по 4

-Крушево 3

-Демир Хисар и Кратово по 2

-Дојран 1

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 пациенти од Скопје (83г,82г,81г,75г,74г,72г,70г,70г,69г,62г,43г,38г), по 3 пациенти од Тетово (69г,60г,41г) и Кавадарци (78г,77г,71г), по 2 пациенти од Битола (83г,65г), Прилеп (73г,68г) и Ресен (75г,66г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (62г), Гостивар (57г), Охрид (64г), Струмица (72г), Струга (76г), Крива Паланка (85г), Валандово (79г), Крушево (53г) и Кратово (76г).

Регистрирани се 457 оздравени пациенти од:

-Скопје 128

-Прилеп 50

-Кавадарци 33

-Неготино 28

-Гостивар 26

-Куманово, Тетово и Велес по 25

-Струмица 17

-Гевгелија 16

-Штип 15

-Битола и Кочани по 11

-Берово 10

-Валандово 6

-Радовиш 5

-Кичево и Крушево по 4

-Крива Паланка, Делчево и Демир Капија по 3

-Пробиштип и Виница по 2

-Охрид, Ресен, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 607.956 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 124.910, бројката на оздравени пациенти е 103.831, на починати е 3.607, а бројот на активни случаи изнесува 17.472.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи