За Могилата е нон стоп „EarthHour“ – „Прилеп- Еко град“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Вечерва на Могилата во Прилеп по се изгледа „заборавиле“ да ги запалат светилките откако ги исклучиле за вчерашниот EarthHour. Се разбира дека ова за жал е шега! Целиот парк каде се наоѓаат Спомениците и криптата, каде пак почиваат останките на над 600 партизани од Прилеп кои својот живот го дадоа во НОБ за слобода на Македонија е во тотален мрак веќе подолг период. Осветлувањето е комплетно уништено и не функционира, а жално е и тоа што никој веќе подолг период нема намера истото да го среди.

Исто така испукани и искршени се постаменти на бистите во Алејата на Народните херои и раскопани се патеките кои водат до нив. Распукана е и самата крипта.

Инаку Паркот на Револуцијата е Меморијален комплекс изграден е далечната 1961 година, а негов автор е српскиот архитект Богдан Богдановиќ.

Гордоста на Прилеп и партизаните кои го дадоа својот живот за оваа слобода која ја имаме денес не го заслужуваат ова!

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи