Последен викенд од март – доаѓа како лав, заминува како јагне

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Овој викенд беше последниот викенд од март. Како што се вели во англиската поговорка, “March comes in like a lion and leaves like a lamb”. Значењето на оваа поговорка го видовме на дело, до пред 3 дена март рикаше и кршеше гранки со снегот, а денес дише кротко, такаречи преде како маче или е мирен како јагне.

„Нема зима што трае вечно. Не постои пролет којашто не доаѓа на ред.“ — Хал Борланд

Меѓу другото, март е месецот кога многумина од нас одлучуваат да се променат црпејќи позитивна енергија од овој прекрасен период.

За подобри и посреќни денови!

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи