Државата глува за финансирање на професионална Спасителна служба во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Спасителната служба „Златоврв“ од Прилеп постои повеќе години, но за жал нејзиното функционирање е на волонтерска основа, сите спасителни акции ги организираат со своја опрема и на свој трошок. Досега имаат спасено повеќе животи, учествувале во потрага по исчезнати лица, но и извлекување на повредени или починати граѓани од тешко пристапни места.

Нејзините членови се обучени за организирање на спасителни акции како во урбана, така и во рурална средина, односно тешко пристапни и планинскитерени, пештери, пропасти и слично.

Повеќе од две години се обидуваат да покажат што се можат. Организираа и две спасителни вежби во центарот на градот за да со нивната работа се запознаат како граѓаните, така и инститиуциите. Но, за жал и покрај нивните способности државата, како и општината, се глуви за сега да ги финансираат. Искуството кажува дека ваквите служби секаде во Европа се финансирани и од граѓаните и ги има секој поголем град.

 

Повеќе за Спасителната служба „Златоврв“ во интервјуто со Дарко Неданоски, раководител на оваа служба.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи