Уживајте во убавините на Хрватска

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Хрватска е држава на Балканскиот Полуостров која е географски сместена на раскрсницата на патиштата за Средна Европа и Средоземјето. Главниот град на Хрватска е Загреб. Граничи со Словенија и Унгарија на север, со Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора на исток. Го зазема најголемиот дел на источниот брег на Јадранско Море.

Хрватскиот Јадран е најблиското топло море за многу Европејци, а исто така е и едно од најубавите. Брегот, вклучително и островите, е долг 5.700 км и е едно од најоддалечените брегови на Медитеранот, а со своите 1.185 острови, островчиња со право го брани своето име земјата на илјада острови.

Погледнете го видеото и уживајте во прекрасните глетки.


 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи