11 101 нашинец од странство се попишал за едно деноноќие, вкупно 171 620

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Евиденцијата на самопопишувањето покажува бројка од 171 620 државјани на Македонија кои живеат во странство и кои се самопопишале на електронската апликација од почетокот на овој процес, на  1ви март, до денес.

Само во последното деноноќие се попишани 11 101 лице, а интересни се и бројките по земји:

„Дали сте знаеле дека во Џибути има 3 македонски државјани кои се самопопишале, во Тувалу 4, во Свалбард и Јан Мајен 4, во Северни Маријански Острови 11 итн. Навистина нè има насекаде и тоа треба да го покажеме“ – стои во соопштението на Државен завод за статистика.

Во Швајцарија се попишани над 56 илјади лица, во Германија близу 40 илјади и Италија над 27 илјади лица. Во Албанија пак, се самопопишале само 342 лица со македонско државјанство.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи