„Астра Зенека“ го смени името, сега е „Ваксзеврија“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Британско-шведската фармацевтска компанија „Астра Зенека“ ја преименуваше својата вакцина против корона вирус и сега е наречена „Ваксзеврија“.

Во соопштението, компанијата посочува дека промената на името не значи промена во составот на вакцината, но дека е добро медицинските работници да се запознаат со новото име поради различното пакување и етикета.

Европската агенција за лекови (ЕМА) минатата недела го одобри новото име на вакцината, кое веќе се најде на официјалната веб-страница на Агенцијата.

Денеска беше сменето и на официјалната веб-страница на ЕМА.

ЕМА дојде до „јасен научен заклучок“ дека вакцината „Астра Зенека“ е „безбедна вакцина, чија ефикасност во спречување на Ковид-19 е далеку поголема од потенцијалните ризици“.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи