„Виза“ ќе овозможи плаќање со криптовалути

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Американската компанија за картички „Виза“ (Visa) објави дека ќе прифати плаќања со криптовалутата УСД коин до крајот на 2021.

Поттик за криптовалутите беше минато неделната најава од страна производителот на електрични автомобили Тесла, Илон Маск, дека купувачите во иднина ќе можат да плаќаат за неговите автомобили со биткоини.

„Забележуваме дека потрошувачите ширум светот сè повеќе бараат пристап до дигитални валути и нивно користење и задржување, а нашите клиенти сакаат да создадат производи што ќе им овозможат на потрошувачите пристап“, вели Куј Шефилд, шеф на одделот за крипто-валути во „Виза“.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи