Македонската дијаспора во Швајцарија: За чии интереси работи Пимен и дали се смета достоен за титулата Владика

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

До редакцијата на порталот Инфо Компас пристигна писмо, од како што се наведува, македонската заедница во Швајцарија. Реакцијата се однесува на Митрополитот на Европската епархија на МПЦ, Владиката Пимен.

 

„Веќе подолго време, Владиката Пимен се обидува да превземе контрола и влијание на црковните општини во Европа, а се со единствена цел целосен преглед на финансиските состојби, политичко влијание и анти македонска кауза. За свои ситни интереси, за интереси на политичари и за крај за други држави“, стои во реакцијата на македонската дијаспора.

 

Освен ова тие постапуваат повеќе прашања до Владиката Пимен :

 

1.Зошто се обидува да направе паралелни Црковни одбори на постоечките во Швајцарија, Италија, Австрија и Англија ?

 

2.Зошто се меша во работата на дијаспората и зема политичко учество?

 

3.Зошто си дозволува да дава или не Благослов за вон црковни работи?

 

4.Да објасни на дијаспората зошто не пушта попови по црковни општини во кои има потреба / солидни црковни општини кои имаат голем буџет?

 

5.Зошто Пимен Коалицира со политички субјекти во Македонија во одбрана на политички Партии?

 

6.Зошто Пимен е единствениот владика во Македонија кој јавно излезе во медиумите да поддржи Промена на Името Македонија?

 

7.Да објасни Пимен, кои се неговите врски со Бугарското Крило во Македонија, како и Бугарските Владици?

 

  1. Дали Пимен е по заинтересиран за неговото сопсвено ЕГО, сопствените ситни потреби, отколку водење ДУХОВЕН живот како и духовно водење на Европската ЕПАРХИЈА?

 

9.Дали е Вистина Дека Пимен Сака да го премести седиштето од Шведска, бидејќи било многу ладно во ХРВАТСКА покрај море, и за таа цел се обидува да ги исцрпи црковните општини?

 

10.Дали Пимен се обидува да ги контролира црковните одбори во Европа преку неговите инсталирани ПОПОВИ, по негов мерак?

 

  1. Дали е вистина дека Пимен добил Брод Глисер од Швајцарски ПОП за неговото инсталирањее во Црковната општина ?

 

12.Дали Пимен ги заштитува интгересите на Македонската Црква и Македонската заедница во ЕВРОПА?

 

  1. Дали има таков пример во Православието каде еден Владика, СО цела негова епархија влегува во влијание на цела дијаспора за промена на ИМЕ идентитет на ДРЖАВА?

 

14.И дали се смета за достоен на таа ФУНКЦИЈА, и дали помислува да работи нешто друго во Блиска иднина?

 

Стои во испратеното писмо до нашата редакција.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи