Пендаровски: Ниту еден граѓанин не смее да не биде примен во болница, приватните болници да се откажат од профитот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

На денешната седница на Советото за безбедност било утврдено дека Македонија поминува низ најкритичната фаза од пандемијата.

„Државата не смее да дозволи ниту еден граѓанин да не биде примен во болница. Министерот Филипче ме увери дека такво нешто не се случило, ниту ќе се случи“, кажа Пендаровски.

Воедно, тој апелираше до приватните здравствени установи да се откажат од профитот да ги направат своите услуги достапни за заразените од коронавирус и ако е потребно да отстапат свои лекари и друг медицински кадар за јавното здравје.

„Ничии семејни трагедии не смее да се злоупотребуваат“, нагласи Пендаровски.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи