„Породица“ – серија за апсењето на Слободан Милошевиќ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Вчера на РТС почна да се емитува серијата „Породица„ посветена на апсењето на Слободан Милошевиќ.

Поточно серијата ги обработува последните два дена во 2001 година кога Милошевиќ беше уапсен во неговата вила како веќе поранешен претседател на СРЈ. Тој беше уапсен и однесен во затворот во Белград  а по неколку месеци беше префрлен во Хаг каде и почина.

Дејствијето се одвива во вилата „Мир“ на Дедиње каде власта на Ѓинѓиќ дава налог да се апси Милошевиќ кој е под заштита на војската.

Драмата трае два дена и Милошевиќ конечно е упасен но тука се вмешуваат Коштуница, Павковиќ, Чеда Јовановиќ.

Мира и Слоба маестрално се одиграни од страна на Борис Исаковиќ и Мирјана Карановиќ.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи