Во кои земји се користи „АстраЗенека“, а во кои не

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Некои земји во светот, меѓу кои и Македонија, ја ограничија употребата на вакцината „АстраЗенека“ против Ковид-19, додека други продолжија со вакцинацијата, објави Ројтерс.

Вакцината се користи во:

Австралија – здравствените власти велат дека не е докажана врската меѓу вакцината и згрутчувањето на крвта и додека трае истрагата, вакцинацијата продолжува.

Бугарија – вакцинацијата продолжи од 19 март.

Кипар – ја прекина вакцинацијата на 15 март, но четири дена подоцна, на 19 март продолжи.

Канада – одлучи да ја прекине вакцинацијата на лица помлади од 55 години и бара нова анализа на придобивките од вакцината и ризиците според возраста и полот.

Франција – на 19 март продолжи вакцинацијата, но само на постари од 55 години.

Финска – на 29 март продолжи употребата за лица постари од 65 години.

Грузија – ограничена употреба на вакцината по смртта на медицинска сестра од анафилактички шок и вакцинацијата ќе продолжи само во целосно опремени медицински центри.

Германија – од 31 март ограничена употребата на лица над 60 години и високо приоритетни групи.

Исланд – на 25 март продолжи вакцинацијата откако претходно беше прекината на 11 март.

Индонезија – продолжи со употреба на 22 март.

Ирска – по прекинот на 14 март планира да продолжи со употреба за сите над 18 години.

Италија – на 19 март продолжи да ја употребува, а Италијанците кои одбиваат да ја примат подоцна ќе имаат алтернатива.

Латвија – уште на 19 март најави дека ќе продолжи да ја користи.

Литванија – се дава на лица постари од 65 години.

Холандија – на 18 март имаше најава дека ќе продолжи вакцинирањето.

Македонија – Вакцината ќе се дава само на лица постари од 77 години.

Јужна Кореја – користи АстраЗенека.

Шпанија – на 30 март најави дека ќе ја користи вакцината за лица на 55-65 години, а еден ден подоцна објави дека ќе прошири вакцинацијата и на постари од 65 години.

Шведска – од 25 март ја употребува за лица постари од 65 години.

Тајланд – ја користи од 15 март.

Употребата на АстраЗенека е прекината во Австрија, Камерун, Данска, Норвешка, Романија.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи