Крушево добива театар и кино сала – поставени седиштата во мултифункционалната сала

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Поставени се седиштата во мултифункционалната сала во горната училишна зграда во Крушево.

По инсталирањето на аудио и видео опрема овој простор е опремен и со седишта со што проектот за оспособување и опремување на театар и кино сала добива една целина. Дополнително треба да се постават завеси.

„Во текот на вчерашниот ден беа поставени седиштата и морам да признаам салата изгледа се поубаво. Конечно го заокружуваме овој проект кој треба да го подобри културно забавниот живот на младите, можностите за неформално образование, но и повеќе содржини за туристите. Во овој проект сме заедно со УНДП и сум навистина благодарен за тоа.“, изјави градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

Проектот се спроведува во рамки на Проектот „Зајакнување на општинските совети“, вреден 3,4 милиони швајцарски франци, финансиран од Швајцарската агенција за развој и соработка и истиот е имплементиран од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во партнерство со Министерството за локална самоуправа, Министерството зa финансии, Заедницата на единиците на локалната самоуправа, Здружение на финансиски работници и UN Women.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи