Ристо Дамјановски – првиот министер за одбрана на Македонија почина од ковид-19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Професор доктор Ристо Дамјановски, генерал-мајор во пензија, по кратко боледување, на 83-годишна возраст ја загуби битката со коронавирусот, информираат од Генералштабот на Армијата.

Роден е на 05 Мај 1937 г. во с. Доленци, Демир Хисар. Заврши највисок степен на воено образование во Белград, а на Универзитетот во Скопје докторира и стана прв доктор на воено-историски науки.

Во текот на неговата воена кариера до неговото пензионирање во 1994 година, генерал-мајор Дамјановски, кој ја имаше и титулата професор доктор на воено-историските науки, има извршувано повеќе највисоки воени, наставни, политичко -партиски и општествени функции.

Беше член на Извршниот совет и на Републичкиот секретаријат за општонародна одбрана и министер за одбрана во првата експертска влада во периодот 1991-1992 година. По одредени несогласувања Дамјановски си поднесе оставка и него го наследи првиот цивилен министер за одбрана Трајан Гоцевски. Оттогаш на чело на Министерството за одбрана е цивил.

Во текот на својата воена кариера како потврда за неговата професионалност во службата добивал повеќе признанија, пофалби и други стимулативни мерки.

Меѓу другото, добитник е на наградата „4 Ноември“, највисокото општествено признание за значајни остварувања во општествено-политичкиот живот и посебен придонес за развојот на општина Битола и државата, а одликуван е и со орден на Народната армија со златен венец, Орден на трудот со златен венец, орден за воени заслуги со златни мечеви и многу други.

Автор е на книгата „Востаната Македонија“ во 2001 година, а објавил и над 50 научно-стручни трудови во рамките на двата универзитета на кои бил професор, Друштвото за наука од Битола, Институтот за национална историја, МАНУ како и поголем број колумни со воено-политички, историски и други содржини, објавени во низа стручни списанија и во дневниот печат.

Во пензионерските години генералот Дамјановски остана активен придонесувач во полето на одбраната и беше член на здружението „Клуб на генералите“.

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи