Светска банка со прогноза за раст на македонската економија, последни во регионот заедно со БиХ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Светска банка во новиот извештај прогнозира раст на македонската економија за годинава од 3,6% и за наредната од 3,5%.

Од земјите во регионот најголем раст за оваа година е предвиден во Црна Гора од 7,1%, потоа Србија од 5%, Албанија 4,4%, Косово 4% и Босна и Херцеговина од 2,8% проценти.

За 2022 година Светската банка прогнозира раст на економијата во Црна Гора и Косово од по 4,5% отсто, во Србија и Албанија по 3,7% и по 3,5% проценти за Македонија и Босна и Херцеговина.

Светската банка посочува дека на стартот на 2021 година економиите на Западен Балкан се едни од најтешко погодените од коронавирусот во Европа и Централна Азија, со најголем број на случаи на новозаболени во еден ден.

Исто така, во извештајот стои и тоа дека Босна и Херцеговина, Црна Гора и Македонија се меѓу 10-те земји во развој со најголем број смртни случаи од ковид-19 по глава на жител, што дополнително ги оптоварува здравствените системи.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи