Уживајте во убавините на Нов Зеланд

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Нов Зеланд (англиски: New Zealand, маорски: Aotearoa) е островска држава во југозападниот дел од Тихиот Океан. Државата се состои од два големи и повеќе мали острови. Маорското име за Нов Зеланд е Аотеароа, што често се преведува како „Земја на долгиот бел облак“.

Ако сакате земја од соништата, токму тука на земјата, тогаш Нов Зеланд е совршена дестинација: прекрасни пејзажи, чисти планини и шуми, езера.

Откако серијалот „Господарот на прстените“ ги покажа убавините на Нов Зеланд, овој остров стана една од најпосакуваните туристички дестинации.

Бидејќи се уште не можеме да патуваме, уживајте во виртуелната прошетка.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи