Филипче: 20% од пријавените за вакцинација не се појавиле во терминот на пунктот за вакцинација

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Утрово во 8 часот започна имунизацијата со вакцината на „АстраЗенека“, но дури 20% од пријавените не се појавиле во дадениот термин за вакцинација.

Во однос на организираноста во вакциналните пунктови тој додаде дека сè тече без проблеми.

„Нема никакви проблеми, организацијата е одлична. Уредно се обележани сите места каде што се врши имунизацијата. До овој момент, околу 20 отсто од пријавените не се појавиле на пунктовите за вакцинација, но засега е премногу рано за да се каже колкав ќе биде тој процент“, рече Филипче.

Според Филипче, засега не се знае дали граѓаните кои не се појавиле на вакцинација веќе се вакцинирале во Србија.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи