ГРУБИ: Со ДУИ 13.000 Албанци добија македонско државјанство, а во постапка се 2.674 апликации

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Над 13.000 Албанци добија државјанство на Македонија додека ние сме на власт, објави денеска првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби.

Досега, над 13.000 Албанци граѓани на Македонија добија државјанство, додека вкупно се во постапка само 2.674 апликации, вклучително и сите други заедници – објави Груби.

Груби во својот пост истакнува дека да има и само еден човек без државјанство, а кој ги исполнува условите, ќе добие државјанство.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи