Нова пратка вакцини стигнува – прес на Заев и Филипче во 13 часот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Владата преку соопштение најави дека во земјава пристигнува нова пратка на вакцини, а по тој повод премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче ќе одржат прес-конференција.

Од Владата засега не откриваат кои од вакцините што се очекуваат ќе пристигнат и во колкава количина. Информацијата треба да ја соопштат Заев и Филипче на настанот кој треба да започне за околу 1 час пред Институтот за трансфузиона медицина.

Досега, во земјава пристигнаа 24 000 вакцини на „Астра Зенека“ преку Ковакс механизмот, како и 3 000 вакцини од „Спутник В“. Србија, пак, ни донираше 8 000 вакцини од „Фајзер“.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи