Пендаровски нареди повлекување на војската од граница, поради блокадата на Собранието

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Претседателот Стево Пендаровски му наредил на началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, да ја повлече војската од јужната и од северната граница.

Од кабинетот на Пендаровски потенцираат дека нема правна основа за ангажман на Армијата во обезбедување на државната граница, со оглед дека синоќа на полноќ заврши прогласената кризна состојба поврзана со мигрантската криза.

Кризната состојба на јужната и северната граница трае веќе неколку години и постојано се продолжува за да може да биде ангажирана и Армијата, а ново продолжување требаше да изгласа Собранието, но тоа не се случи поради блокадата на собранието.

Предлог-одлуката за кризната состојба е една од точките што со амандмани ги блокира коалицијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива во парламентот, која условува со носење на законот за државјанство.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи