70 новозаразени и 2 починати од корона во Прилеп, 1402 новозаразени во Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 3.978 тестирања, а регистрирани се 1.402 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 603

-Битола 105

-Куманово 84

-Велес 82

-Прилеп 70

-Струмица 52

-Охрид 46

-Кавадарци 40

-Штип 36

-Гевгелија 32

-Тетово и Гостивар по 28

-Кочани 23

-Кичево 21

-Струга 20

-Неготино 16

-Ресен 14

-Свети Николе 13

-Радовиш и Виница по 11

-Крива Паланка и Валандово по 10

-Пробиштип 8

-Берово и Македонски Брод по 7

-Демир Капија 5

-Делчево, Кратово, Демир Хисар и Македонска Каменица по 3

-Крушево, Пехчево и Богданци по 2

-Дебар и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 29 починати лица: 10 од Скопје (49г, 61г, 2 лица со 62г,63г,68г, 69г,72г,74г,и 76г), 3 од Битола (62г, 64г, 71г), по 2 пациенти од Прилеп (75г и 92г), Гостивар (70г и 74г), Кавадарци (50г и 62г), Штип (72г и 83г), а по еден пациент е пријавен од Струмица (78), Куманово (84г), Кочани (76г), Кичево(74г), Неготино (84г), Ресен (65г), Радовиш(58г) и Демир Хисар(80г).

Регистрирани се 761 оздравен пациент од:

-Скопје 388

-Прилеп 51

-Битола 45

-Кавадарци 37

-Гостивар 28

-Тетово 27

-Куманово 26

-Велес 24

-Штип и Неготино по 19

-Гевгелија 18

-Струмица 13

-Ресен 9

-Берово 8

-Пробиштип 7

-Кочани 6

-Кичево, Крива Паланка и Свети Николе по 5

-Радовиш и Демир Капија по 4

-Валандово и Крушево по 3

-Кратово, Демир Хисар и Богданци по 2

-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 629.233 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 131.424, бројката на оздравени пациенти е 107.740, на починати е 3.810, а бројот на активни случаи изнесува 19.874.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи