Само 697 нашинци во странство се попишале од вчера до денеска

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Според податоците кои утрово ги објави Државниот завод за статистика до утрово, заклучно со 8 часот во странство се самопопишале 178.572 лица, што е само за 697 лица повеќе во однос на вчерашниот ден.

Малиот број на самопопишани лица во последниве 24 часа веројатно се должи на неинформираност во дијаспората дека пописот е во тек.

Според Законот за попис, кој се уште е во сила, попишувањето на дијаспората започна на 1 март и е предвидено да трае до 21 април.

Според политичкиот договор на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ пописот на населението во земјава ќе се одложи за септември, но е договорено исто така пописот во дијаспората непрекинато да трае до крајот на пописот предвиден од 5 до 30 септември. Законското решение за одложување на пописот се наоѓа во Собранието и се уште не е донесено.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи