Светски ден за свесност за аутизмот – различни и прекрасни

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Денешниот Светски ден за свесност за аутизмот има за цел да ги стави во центарот на вниманието пречките со кои се соочуваат лицата со аутизам и другите кои живеат со аутизам секој ден.

Овој ден нè потсетува дека околку нас има лица кои не смееме да ги заборавиме и лишиме од општествените процеси, од времето и просторот кои им се потребни, интеграцијата и вклученоста.

Како растечко глобално здравствено прашање поради зголеменото присуство во печатот и општото знаење, аутизмот е проблем што добива сè повеќе разбирање и се планираат активности секоја година за понатамошно зголемување и развој на светското знаење за деца и возрасни кои имаат аутистично нарушување.

Со симболично трчање на Кејот на Вардар, денеска ќе се одбележи светскиот ден за подигнување на свесноста за аутизмот. Настанот е организиран од страна на Здружението „Сина светулка“  и „KoRЯunners“.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи