Струјата поскапела за 7,4% во втората половина од 2020 година

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Според податоците на Државниот завод за статистика, во втората половина од 2020 година, просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесува 5.144 денари по KWh, што претставува раст од 7.4 % во споредба со првото полугодие од 2020 година.

Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата, се движи од 3.330 до 7.160 денари по KWh по групи на потрошувачи.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи