Со балони полни со вода ВМРО-ДПМНЕ го „бомбардираше“ Министерството за здравство

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска го организираше третиот протест пред Министерството за здравство, за како што велат, да го искажат разочарувањето и незадоволството од справувањето со пандемијата предизвикана од ковид-19. Протестот го организираше Градскиот комитет на партијата под мотото „Здравје, а не провизија“, а на крајот од настанот, присутните фрлаа балони со вода кон зградата на министерството, за како што рекоа, да го „исперат срамот“ на премиерот Зоран Заев, министерот Венко Филипче и целата Влада. Опозицијата повторно побара оставка од Филипче и го нарече „министер за здравство и провизија“.

„За овие бесрамници ве повикувам да им го измиеме срамот кој не сакаат сами да си го измијат. И како што го поздравивме српскиот министер за здравство, да го поздравиме и нашиот министер за здравство и провизија. Убијци се оние луѓе коишто, кога во државата починуваат 50 луѓе одат како Севернокорејци со хеликоптер да се шетаат низ државата“, изјави Владимир Нелоски претседател на Градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека ќе протестираат и наредната сабота.

„Наместо кон зградата на Министерството за здравство, балоните со вода треба да ги фрлаат кон барокниот бел дворец, таму е срамот што со години не може да се измие. На ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не им е грижа ниту за јавното здравје, ниту за здравствениот систем, туку само политичко профитерство“, реагираа од СДСМ на денешниот протест на опозицијата.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи