Заев по повод годишнината на НАТО: Национална гордост и успех е членството во НАТО

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Премиерот Зоран Заев по повод одбележувањето на 72 години од основањето на НАТО порача дека претставува успех тоа што Македонија е една од 30-те членки на НАТО алијансата.

„НАТО денеска одбележува 72 години.

Национална гордост и успех е што Северна Македонија е една од 30-те членки на НАТО семејството.

Денес членството во најмоќниот сојуз на светот – НАТО е израз на нашата натпартиска, широка, мнозинска, национална, мултиетничка и државничка одлука за тоа дека патот напред е патот на демократијата, сигурноста и безбедноста, патот кон развој и добробит за сите наши граѓани.

За уште долги години заеднички успеси! Ние сме НАТО“, напиша Заев.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи