Католиците денес слават Велигден – најголемиот христијански празник

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Католиците во целиот свет, денеска го слават Велигден, најголемиот и најстариот христијански празник кој се слави во спомен на воскресението на Христос, неговата победа над смртта и гревот.

Вечерта пред Велигденската недела се слави Велигденското бдение, а многумина сметаат дека тоа е најбогатиот литургиски обред во Црквата.

Во западното христијанство, подготовката за Велигден е пост. Таа трае четириесет дена и е обележана со одмор, тишина, покајание, пост и размислување за животот на Христос, особено за страстите и смртта на крстот. Неделата пред Велигден се нарекува Света недела. Тоа е кулминација на Великиот пост и започнува со Цветници, недела на Господовите страсти, кога се слави влегувањето на Исус во Ерусалим. Потоа, гранчиња се носат во црквата за благослов.

Низ целиот пост, особено се засилува посветеноста кон Патот на крстот, што се одржува секој петок навечер, а на повеќе места Патот на крстот се одржува во голема поворка на Велики петок.

Централниот ден на Страсната недела е Велики петок, денот кога Исус умрел на крстот. Велики петок е христијански спомен за Исусовата страст и смрт. На Велики петок, евхаристиската (масовна) прослава не се слави. Олтарот е без крст, свеќници, цвеќиња и жртвеник, за да ги симболизира Исусовата страст и смрт, а верниците се собраа во црквата за да размислат за страдањата на Исус.

Како и обично, католиците прво одат на велигденска миса, а потоа се собираат во своите домови со своите семејства за да јадат благословена храна.

Синоќа се одржуваа велигденски бданија, а во скопската католичка катедрала „Пресвето срце Исусово“ беше отслужена Воскресна Света Литургија. Велигденското бдение започна со благослов на огнот пред катедралата и внесување на воскресната свеќата во катедралата.

За време на светата Литургија пригодна проповед упати Кирил Стојанов, скопски бискуп и епарх струмичко-скопски.

„Велигденската радост ги исполнува и нашите срца. Секој што верува во Христовото воскресение, веќе совоскреснал со Него. Тој знае дека кревкоста на постоењето, и дека страдањето и смртта го немаат последен збор. Исто така знае дека со Христовата смрт и воскресение злото е надминато засекогаш, дека се скршени оковите на подземниот свет и дека сме извадени од ропството на гревот и смртта како слободни деца Божји. Така, смртта веќе не е страшило што ќе нè исполни со ужас, зашто Бог нè повика на живот и тој исто така, еден ден, кога ќе се врати во слава, ќе ги преобрази нашите тела и ќе ги придружи на своето славно тело. Кој е Христов, нема од што да се плаши. Затоа што самиот Исус порачува: „Не плашете се!“

Среќен и благословен празник Воскресение Христово – Велигден!

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи