Нови 6 починати во Прилеп – кој ќе одговори зошто вакви бројки?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 1.431 тестирања, а регистрирани се 301 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 174
-Кавадарци 17
-Велес 16
-Прилеп 14
-Куманово, Тетово и Штип по 11
-Гостивар 8
-Охрид 7
-Струга 6
-Кочани 5
-Кичево 4
-Виница 3
-Неготино, Свети Николе, Берово и Делчево по 2
-Битола, Струмица, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар и Демир Капија по 1

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 9 од Скопје ( 74г , 81г , 47г , 60г ,69г , 76г , 79г , 77г , 61г , ) , 6 од Прилеп ( 42г, 58г, 72г, 74г, 75г и 56г) , по 3 од Тетово ( 65 г, 59 г и 57 г,) и Гевгелија (73 г, 65 г, и 56 г) , – по 2 од Куманово (90г и 67г) , Кавадарци (85г и 57г) , Струмица (73г и 62г) и Виница (79г и 62г) и – по 1 починат од Битола (59г) , Охрид (82г) , Кичево (37г) , Неготино (64 г) ,Свети Николе (79г),Крива Паланка (73 г) и Дебар ( 43г).

Регистрирани се 1.091 оздравени пациенти од:

-Скопје 429
-Охрид 107
-Прилеп 74
-Велес 42
-Куманово 40
-Штип и Струга по 37
-Битола 36
-Кавадарци 34
-Гостивар 29
-Гевгелија 26
-Крива Паланка 24
-Тетово 23
-Струмица 17
-Неготино 13
-Кочани и Делчево по 12
-Берово, Пробиштип и Богданци по 11
-Валандаво 10
-Радовиш 8
-Дебар и Крушево по 7
-Кичево 6
-Свети Николе и Демир Капија по 5
-Ресен 4
-Виница, Кратово и Пехчево по 3
-Демир Хисар и Македонски Брод по 2
-Македонска Каменица 1

Досега во земјата се направени вкупно 643.004 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 135.167, бројката на оздравени пациенти е 110.388, на починати е 3.977, а бројот на активни случаи изнесува 20.802.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи