Небесен спектакл во Шангај – 3.281 дрон постигнаа нов Гинисов рекорд

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Компанијата Genesis, која на пазарот претставува луксузни автомобили и е во сопственост на Hyundai, на крајот од минатиот месец го сруши Гинисовиот рекорд за летање на најмногу беспилотни летала, односно дронови во исто време.

Вкупно 3.281 беспилотни летала синхронизирано летаа над Шангај креирајќи одредени форми, меѓу кои и логото на Genesis.

Рекордот претходно го држеше компанијата „Shenzhen Damoda Intelligent Control Technology“, која користеше 3.051 беспилотно летало на 20 септември.

Пред нив, пак, рекордот припаѓаше на „Интел“ со 1.218 беспилотни летала кои беа поставени во форма на олимписките прстени над Пјонгчанг по повод Зимските олимписки игри во 2018 година.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи