Почина Предраг Живковиќ Тозовац – легендата на народната музика во Југославија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Легендата на народната музика во поранешна Југославија, Предраг Живковиќ Тозовац ја загуби битката со коронавирусот. Тозовац починал утрово во 86тата година од животот.

Предраг Живковиќ Тозовац според многумина беше најголемиот господин на југословенската народна музика, со бројни безвременски хитови како „Очи једне жене“, „Јесен у мом сокаку“,„Лено , Лено Магдалено“.

Славниот пејач на почетокот на 2021 година по 40 години врска и љубов се венчал со својата животна сопатничка Емилија.

Живковиќ е роден во Кралево (денес Србија, тогаш Југославија), од татко Светозар-Тозе Живковиќ, по што го добил прекарот, и мајка Будимка. Неговото вистинско име е Предраг Живковиќ. Тоза бил познат акордеон во тоа време и имал кафетерија во Матарушка Бања, каде што Предраг го поминал поголемиот дел од своето време слушајќи ги старите народни песни. Германците го застрелале татко му во 1941 година. Тој почнал да свири на хармониката што му ја оставил неговиот татко за да заработи пари за леб, па свирел на свадби со само 10 години.

Покрај хармониката, тој научил да свири тапани и труба. Завршил средно образование и студии по економија. Го снимил првиот сингл на 11 јуни 1965 година.  Станал познат во 1967 година со песната на Мико Милутиновиќ „Под вар, крај на потокот“. Истата година, снимил четири синглови во дует со Силван Арранлиќ („Гробовите на девојчињата“).

Неговата голема популарност започна во 1971 година кога победил на манифестацијата Песна на летото со композицијата „Мирјана“. Следната година повторно победил со композицијата „Очите на жената“ и го потврдил статусот на најпопуларен пејач. Во 1972 година ја испеал песната „Еремија“, која тогашните комунистички власти ја ставиле во четнички песни, што го натерало да се дружи со своите пријатели во Германија. По две години враќање во Србија, властите му го одзеле неговиот пасош, но Тозовац останал љубител на публиката и продолжил да пее.

Покрај многуте концерти и телевизиски емисии, во дует пеел со: Предраг Гојковиќ Кунета, Мирослав Илиќ, Лепа Лукиќ, Миро Васиљевиќ итн. Во осумдесетите, заедно со Предраг Гојковиќ Чунет и глумица Златко Петковиќ, тој бил водач на познатата народна парада.

Во октомври 2012 година добил диплома од заслужен граѓанин на Кралево.

На концертот што се одржал за шеесет години на Радио Телевизија на Србија, го примил Златен Микрофон на Радио Белград.

Пејачката Ана Бекута со емотивна порака се прости од својот колега.

„Се повеќе е полна небесната кафана, а нашите кафани ќе бидат празни бидејќи Тозовац си замина. Не сакам да нагласувам каков човек беше, на крајот сите добиваат такви зборови. Си замина Тозовац и денес не се појави сонце. Нека ти е вечна слава, а нашето сонце ќе биде барем за еден степен поладно, а овој свет за илјади степни попразен“, напиша Бекута на социјалните мрежи.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи