Приклучокот на домаќинствата на мрежата со природен гас ќе биде под 100 евра

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Приклучувањето на домаќинствата на дистрибутивната мрежа на природен гас се очекува да чини под 100 евра, изјави претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски.

Од јавниот-приватен партнер кој ќе ја развива дистрибутивната мрежа ќе биде побарано да обезбеди соодветни и евтини кредити кои ќе овозможат на домаќинствата да ја заменат инсталацијата на рати на повеќе години.

„Радува и фактот што нови домаќинства се приклучени на дистрибутивните мрежи за природен гас, особено во Струмица и помал број во Куманово. Во следниот период следува избор на јавен-приватен партнер за развивање на дистрибутивната мрежа во целата држава. Ја посетивме Регулаторната комисија за енергетика на Турција со цел да се споделат нивните искуства. И оттаму две компании пројавија интерес. Тендерскиот услов ќе биде најниската понудена цена за приклучок на природен гас, односно не повеќе од 100 евра по приклучок. Очекуваме од новиот јавен-приватен партнер да обезбеди и соодветни евтини кредити кои ќе им овозможат на домаќинствата да ја заменат својата инсталација на рати на повеќе години, како што е пракса во телекомуникациските компании, рече Бислимовски.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи