Во Прилеп наскоро ќе се отвори ARDUINO KLUB, прв од ваков вид во цела Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

ИТ технологијата, програмирањето, микроконтролерите и електрониката се повеќе стануваат составен дел од нашето секојдневие. Има голем број млади таленти од Македонија кои сакаат да се занимаваат со  ова, но нема од каде да учат и каде да се информираат. ARDUINO клубот ќе биде прв од ваков вид во нашата држава. Повеќе околу овој италијански бренд на микроконтролери и за тоа кои се можностите ии бенефитите кои младите ќе ги добијат од овој клуб и како тој може да се смета како некоја нивна отскочна даска за понатамошно школување, но и вработување, ќе поразговараме со Горан Микулек и Жарко Колевски, иницијатори за оформување на овој клуб.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи