Јапонска маска која преведува 8 јазици

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Јапонската стартап компанија Donut Robotics измисли паметна маска за време на пандемијата на коронавирус, која помага во комуникација и при физичко дистанцирање.

Паметната маска C-Face може во комбинација со апликација да препише диктат, да ја зголеми јачината на гласот на корисникот и да преведе говор на 8 различни јазици: кинески, корејски, виетнамски, индонезиски, англиски, шпански, француски, и обратно.

Маската има отвори на предната страна, па затоа не штити од COVID-19, и треба да се носи преку стандардна заштитна маска. Таа е направена од пластика и силикон и има вграден микрофон, кој преку блутут може да се поврзе со смартфон.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи