Заев: Очекуваме да го завршиме месец април со 300 илјади вакцини

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Премиерот Зоран Заев денеска на прес конференција најави дека до крајот на април во земјава ќе стасаат 300.000 вакцини против ковид-19.

„Околу 20.000-25.000 наредната недела очекуваме да добиеме од Европската унија во рамките на пакетот од 650.000 вакцини за цел Западен Балкан. Месецов треба да стасаат и првите количини на „Фајзер“ од директниот договор што го имаме со оваа компанија, како и втора пратка од Ковакс механизмот на вакцини „АстраЗенека“. Исто така, овој месец очекуваме и 200.000 дози од кинеската „Синофарм“, како и поголем дел од руската ‘Спутник’ од директниот договор што го имаме со нив“, рече премиерот Заев.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи