Заев: Стопанска банка во Скопје, а и другите банки се стабилни, шпекулациите се само зла намера

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Банкарскиот сектор е стабилен и финансиски ликвиден. Сите банки и Стопанската банка – Скопје како и другите банки се стабилни, изјави премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата.

„Банкарскиот сектор е стабилен и финансиски ликвиден. Деновиве овие шпекулации што излегуваат навистина се со зла намера да наштетат на депозитната база и на банкарскиот сектор. И најголемата банка Стопаска банка во Скопје и другите банки се стабилни и финансиски ликвидни“, рече Заев.

Тој наведе дека позитивни трендови се утврдени во кредитирањето на населението и стопанството. Како што рече, во февруари вкупните кредити се зголемија за 4,4 % на годишна основа, во услови на раст за кредитите за домаќинствата за 7,1 % и за раст на кредитите кон компаниите од 1,4 %. Вкупниот депозитен потенцијал во февруари оствари годишен раст од 7,1 %.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи