КСС на 15 април излегува на предупредувачки протест пред Владата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Незадоволни до актуелната ситуација во државава во однос на работничките права, КСС најавува предупредувачки штрај пред Влада на 15 април.

Претседателот на КСС Благоја Ралповски на денешната прес-конференција рече дека македонскиот работник е осиромашен и не може да ја преживее кризата, се отпуштаат работници и се принудуваат да потпишуваат спогодбено договори за отказ.

Според Ралповски, апсурдно е да се зборува за зголемување на минималната плата од 1,7 проценти кога инфлацијата во март е 2 проценти. Досега околу 60.000 работници ја имаат загубено работата, а нови отпуштања се очекуваат во угостителскиот сектор, кој е најпогоден од новите мерки.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи